Benim Hayal Defterim

Elime aldığım en güzel kitap o..

Çocuklar hızla büyüyorlar. Defne boyum kadar oldu bile.  Tanrı onun için harika bir kapak tasarımı yapıyor, henüz resim tamamlanmadı ama şu anki hali bile bitmiş halinin çok daha iyi olacağını gösteriyor. Kapağına kanıp ne çok kitap aldım gençlik yıllarımda ve daha ilk sayfalarda hayal kırıklığı içinde bıraktım bir kenara. Öte yandan şahane kitaplarım oldu, defalarca okuduğum, satırları arasında kendime yeni dünyalar kurduğum, altını çizdiğim cümlelerinin peşine takıldığım,  bir birinden güzel birbirinden değerli kitaplarım . Ölürken anılarımız, taşınırken kitaplarımız olmalıymış bol bol. Gerçekten çok doğru kitaplarlar en vefalı dostum oldu benim ne zaman yağmur yağsa,” ah şimdi evde olsam mis gibi bir çay demleyip kitabımı alıp kıvrılsam bir koltuğa” diye hayal kurarım. Bu yüzden Defne’mi kapağı harika bir kitaba benzetiyorum.

Şu anda hikayenin çok başında yazar. Eminim tasarladı tamamını ama ondan başka kimse bilmiyor devamını ve sonunu.  Tek dileğim kapağının insanları aldattığı o şahane görünüşlü içi boş kitaplardan olmasın Defnem. Harika bir hikayesi olsun. İçinde bolca aşk, sevgi, sadakat, güven, mutluluk olsun.  Satırları sürüklesin herkesi, cümleleri not alınsın defterlerin kitapların arkasına. Okuyan herkeste derin izler bıraksın.

Güzel kahramanım 13 yaşını bitirdi 20 gün önce, bir an önce büyüme telaşı içinde. “Defne ve Saçları”  kitabın en başındaki bölümlerden birinin adı olabilir. Bu bölümde Defne’nin saçları onun her şeyidir.  Saatlerce onlar için zaman harcar eğer o gün saçları kötüyse hayata küser, neredeyse dünyayı bir saç yumağının arkasından görür.  Bu bölümlerde güzel kahramanımız  ilerde dönüşeceği güzel kuğuya bir an önce dönüşebilmek için insan üstü bir çaba harcamaktadır. Beğenmek ve beğenilmek işte bütün mesele budur onun için.

Ama durun! Sakın bırakmayın kitabı elinizden, kısa bir süre sonra kahramanımız iç dünyasına doğru uzun bir yolculuğa çıkacak,  ruhunun gizemlerini keşfedecek. Bu yolculuk sırasında yol aldıkça hikaye derinleşecek güzel kuğu bir çok başka hayata anlamlar yükleyecek, kendi hayatını akıl ve sağduyunun elele vererek derinleştirdiği, duyguların renklerin etrafını süslediği şahane bir ırmak boyunca  sürdürecek. Yolculuk boyunca uğradığı duraklardan insanlar takılacak onun peşine, kimisi yol boyunca ona eşlik edecek, kimisi bir yerlerde isteyerek yada istemeyerek bırakacak yolculuğu, geride kalacak. Geride kalanların bazılarını, özlemle minnetle anacak güzel kuğu, bazılarını hatırlamayacak bile. Yol boyunca büyüyecek, olgunlaşacak. Kimi zaman düşecek hafif yaralar alacak, kimi zaman koşmak zorunda kalıp yorulacak. Kimi zaman durup şahane bir ırmak kenarında nefeslenecek. Çok şey öğrenecek bu yolculukta.  İnsanlar  tanıyacak ,tanıklık edecek anlara, anılar yaratacak, tıpkı bir kar topu gibi yol aldıkça büyüyecek, çoğalacak .

Hayatın kendisi bu yolculuk aslında. Benim kuğum dilerim bu yolculukta hiç yalnız kalmaz, düştüğünde kendisi kalkıp yola devam edecek kadar güçlü olur dilerim. Yolda gördüğü tüm güzellikleri görecek gözleri, onlar için şükretmeyi bilecek bir yüreği olur . Ama her şeyden önemlisi uzun bir yol hikayesi olsun kuğumunki ve lütfen Tanrım ben bu kitabın sonunu görmeyim, bilmeyim sadece elimden gelenin en iyisini yapıp dua edeyim güzel kuğum için “ne olur insaflı davran yavruma, çok sev onu. Onunda seni sevmesi için yol göster ona ve ne olur avucunda koru onu” diye ve lütfen sende bu kitabın kahramanlarından biri olan bana yani anneye kitabın bölümlerinde uzunca bir süre yer ver.

 

 

Yorumlar

  1. hatice özüm dedi ki:

    Elvan hanım yazınıza bayıldım.Hele son paragrafta çok duygulandım.Gözümden iki damlanında süzülmesine az kalmıştı.Defne sizin gibi bir annesi,koruyucu ve yol gösterici bir meleği olduğu için çok şanslı bir kız.Eminim bu şansının o da farkındadır veya olmasa bile farkına varacaktır.Yüreğinize sağlık…

  2. toprak kara dedi ki:

    elvan abla kitabinin adi ne? almak istiyorum soylermisin?

Yorum Yazin

*

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.