Benim Hayal Defterim

Farklılıklar

   Farkında olmadan büyüdüğüm  farklılıklarımızın farkına varmamız için neden bu kadar uğraşıyorlar?

   İhanet bu!

   Müslüman bir ailede büyüdüm ben.  Babam, gençlik yıllarında annemin  hazırladığı, etrafını dostların, akrabaların çevirdiği  keyifli sofralarda  rakısını içer; kimseleri incitmeden, kimseleri rahatsız etmeden ancak fonda çalan bir Türk sanat müziği şarkısına eşlik edecek kadar keyiflenirdi. Hala kullağımdadır yumuşak güzel sesi. Babam o yıllardada Müslümandı bugün de Müslüman. Tek fark, bugün dinin gereklerini tam olarak yerine getiriyor olması.  Doğrusu farklı yönlerden bakıldığında, ailemin  tanıdığım pek çok dindardan daha makbul birer Müslüman olduklarını düşünürüm her zaman.

   Çoğunluğu Müslüman olan ailemin içinde, farklı meshepten olan bir kaç  aile büyüğü vardı; belki bunu duymuş ve unutmuştum. Onlar vefat edip, defnedilinceye kadar da yeniden hatırlamamıştım. İstanbul’da defnedildikleri mezarlığa gidince tekrar hatırladım. Farklı mezheple kalsa iyi, farklı dinler var ailemde.  Baha’i dininin   mütevazi  eski Milli Ruhani Mahfil üyesi ve dış ilişkiler direktörü…Şimdilerde her hangi bir üyesi olduğunu söyleyen kuzenim, abim; ODTÜ yıllarımın unutulmaz anılarından biri. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı olduğunda ben çoktan mezun olduğum için üzülmüştüm. 🙂   Ölümünün üzerinden onca yıl geçmesine rağmen ne zaman adı geçse, insanların yüzlerinde beliren sevgi dolu ışıltıyı gördüğümde  “O benim eniştemdi” demekle gurur duyduğum Baha’i eniştem, teyzem ve onların çocukları.  Gerektiğinde Müslüman geleneklerine de, Baha’i gelenekleri de uymaktan çekinmeyecek kadar her dine saygılı kız kuzenlerim…  Yine farklı bir dine mensup kuzenlerim, kuzen çocuklarım.
  Ailemde bir  alevi kızı: “canımın canı”

   Geniş ailemizde farklı ülkelerden gelinler, damatlar..Şimdi hepimiz farklı ülkelere, farklı şehirlere dağıldık ama ne zaman bir araya gelsek, kültürel farklılıklarımızın yarattığı müthiş renkli soframızdan yükselen kahkahaların tatlı sesi yayılır her yere.

   Neden bütün bu farklılıklar hiç sorun olmadı?

   Kimsenin kimseye kendi inançlarını empoze etmeye çalışmadığı, birbirimizin birbirinden farklı geleneklerine saygı duyduğumuz bir aile kültürü oluşturan büyüklerin marifeti galiba bu çeşitlilik içindeki uyum.

   Ailemin dışına çıkacak olursam, orada da çok sevdiğim renkli kültürel farklılıklar var. En sevdiğim arkadaşım; dürüstlüğünden, sadakatinden hiç şüphe duymadığım insanlardan biri… Yeşil gözlü, kocaman yürekli bir Alevi kızı.

   İlk iş deneyimim ve Ermeni  patronum…  Hayatın tadını çıkarmayı seven, tatlı bir adam; komplekssiz, eğlenceli, komik. Ermeni bir arkadaş…. Derinden sevdiğim, hilafsız dünyanın en iyi insanlarından biri. ÇOK KOMİK

   Bir sürü Kürt kökenli arkadaş, komşu, ahbap…

   Süryani komşular…

   İstanbul’da Rumlarla, Ermenilerle, Musevilerle aynı mahallede  el ele, kol kola büyümüş, 6-7 Eylül olaylarının en canlı tanıklarından biri ve bu olay sonrasında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan gayri müslüm komşuları, dostları için hala üzülen  Müslüman babam. Madam teyzeden paskalya yumurtası boyamayı öğrenmiş, çocukluğumuzda her yılbaşın çam ağacı süsleyen, büyük bir şehrin caddesine din bilgini dedesinin adı verilmiş  müslüman bir ailenin kızı annem.

   Ne renkli bir hayat!  Farklılıkların yarattığı müthiş bir harmoni. Kimsenin bir diğerine bir şeyler empoze etmeye çalışmadığı,  hiç bir zorlamanın olmadığı, farklılıkların zenginleştirdiği bir yaşam.

   Son yıllarda birileri farklılıklarımız üzerinden yeni dünyalar yaratmaya heveslendiler.

   Mezhep ya da etnik farklılıklarımız üzerinden ayrıştırmaya çalışıyorlar bizi. Bu da yetmiyor üzerinde “bizden” ya da “bizden değil” yazan etiketler yapıştırıyorlar üzerimize. Farklılıklarımızın bir renk değil, bir kavga sebebi olması için uğraşıyorlar.

   Ben kendi payıma düşeni yapacağım. Hayatımdaki bütün farklılıklara sıkı sıkı sarılacağım. İnsana, sadece yüreğine ve vicdanına  bakarak değer biçeceğim. Çocuklarıma önce insan olmayı, sonra Müslümanlığı öğreteceğim.

 

Yorumlar

 1. yasemin dedi ki:

  Canım kuzenim seni çok seviyorummmmmmmmmm.

 2. bahar dedi ki:

  Zihinler ancak kendiyle eşdeğer sesi duymaya şartlanmışken, kendi gibi olmayana nefret ve sövgü, kendi gibi olana koşulsuz övgü, arada olanlara ise teyakkuzda tutulan bir saldırganlıkla gergin gergin bekleniyorken, vicdan düğmesi sadece kendinden olana açık, diğer tüm seslere, kişilere kapatılmış iken, senin gibi düşünen, sevmesini bilen, seven ve hatta öğreten bir insanın -bir müslümanın- var olması ve benim de tanımam ne büyük lütuf 🙂
  Işığı yaratıp şekillendirene, yeryüzünü en ala sanat eseri gibi döşeyene, içimi yaşama sevinciyle kıpır kıpır edene sonsuz şükürle…

  • elvan bil dedi ki:

   Baharım bu ne güzel bir yazı! Ne güzel anlatmışsın bayıldım defalarca okumalıyım…
   Teşekkür ederim

 3. Leyla erman dedi ki:

  Güzel Elvanım benim. Ne güzel anlatmışsın, farklı olup bir arada yaşamanın güzelliğini. Bende senin hristiyan olan kuzeninim ve seni çok seviyorum. Aynı şehirde olmadığımız için sık sık arayarak ilişkimizi hiç kaybetmemeye çalışıyoruz. Çünkü biz başkaları gibi düşünmüyor ve düşünemiyoruz. Tanrı herkesi eşit yarattı, kimseyi ayırt etmedi ve hiç kimsenin de dış görünüşüne bakmadan seviyor. Tanrı için yürekler önemli. Dua edelim de Tanrı bu yüreği bozulmaya başlayanlara merhamet edip bilgelik versin. Çevremizde ne olursa olsun biz yüreklerimizi temiz tutmaya çalışalım. Seni seviyorum canım benim:)

 4. rıza dedi ki:

  elvancım,ne diyeyimki sana.sülalemizin en içten ve duyarlı insanısın.seniseviyorum

 5. fati dedi ki:

  Yüreğinize sağlık hanımefendi …insan olalım, dünya koca bir cennet…

 6. Rahime Güner dedi ki:

  E lvan cım ne güzel dile getirmişsin duygularını, yüreğinin güzelliği yüzüne yansımış zaten, benim de hep savunduğum karşısında durduğum şeydir mezhep ayrımcılığı, önemli olan ‘ÖNCE İNSAN’ selam ve sevgilerimle kalemine sağlık……

 7. Ahmet Başustaoğlu dedi ki:

  İyiki benim Elvanımsın, Senin eşin olmaktan gurur duyuyorum, senin yetiştirdiğin evlatlarımda mutlaka senin gibi olacaklardır

 8. Engin -Esin BİL dedi ki:

  Elvanım seninle gurur duyoruz. Hayatımızı ne güzel özetlemşsin. Bizler çok kültürlü bir ortamda yetiştik;bu kültürün verdiği hoş görü ve sevginin sizlere de bir katkısı oldu ise mutlu oluyoruz. iyi ki sizler bizim yavrularımızsınız. ALLAH tan dileğimiz mutluluğunuz daim olsun. Sizlerde kendiniz gibi vatanını milletini dinini seven evlatlar yetiştıriyorsunuz. Sizlerle gurur duyan bir anne babayız iyi ki sizler evlatlarımıssınız.

 9. fatma dedi ki:

  elvanciğim görümcenizin öldüğünü yeni öğrendim.benim de biraz sağlik sorunum vardı bu ara .oyüzden geç e

  sösesğrendim.eşinize ve size allah sabır versin başınız sağolsun .bu arada pasta tariflerinin hızlı taki pçisiyim…….
  sevgiler mahma

  • elvan bil dedi ki:

   Mahma çok teşekkür ederim. Size de çok geçmiş olsun. Çok mutlu etti beni bu mesaj 🙂 Görüşmek üzere…

Yorum Yazin

*

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.