Benim Hayal Defterim

İYİKİ DOĞDUN KIZIM


1 Ekim 2011

Bugün 14 yaşındasın, daha çok başındasın hayatın.

Bir tiyatro sahnesinde oynanan gerçek hayat oyununu, içine girmeden seyirci koltuğunda seyrediyor gibisin. Sahnede gördüğün ne acılar onları yaşayanlar kadar canını acıtıyor, ne de mutluluklar o kadar anlamlı senin için. Henüz nasıl bir şey olduğunu tam olarak anlayamadığın bu hayat oyununda rolün ne olacak hiç bilmiyorsun.

Senin yaşındayken nasıldı hayat ben çok iyi hatırlıyorum: Baba evinde hayat bir masaldı gerçek hayat oradan çıkınca başladı, masal sona erdi. Hayatla mücadele, mutluluk, acı, hüzün, payıma ne kadarı düşüyorsa tüm bunlarla yüz yüze gelip hızla büyüdüm ben. Hayat böyle başlıyor işte. “Hadi!” diyorlar sana, “yeterince seyrettin gördüklerinden dersler çıkarmayı başarabilmişsen daha şanslısın hazırlıklısın her şeye. Şimdi sıra sende! Çık ve oyna oyununu!”

Şimdi sen de yuvasında anne ve babasının gözetiminde kanatlarını deneyen, henüz uzaklara kanat çırpmamış küçük bir kuş gibisin.

Defne hayat bir oyun, başlıyor ve sona eriyor. Rolünü seçme şansın var mı? Galiba var.

En azından iyi olmayı seçebilirsin, düşünceli olmayı, nezaketi, çalışkanlığı, dürüstlüğü seçebilirsin. Biliyor musun hayat bir ayna gibi aslında. Nasıl bakarsan onu görüyorsun aynada, gülümsüyerek bakarsan aynadaki görüntüde sana gülümsüyor. Kısaca iyilik bekliyorsan iyi olmayı, anlayış bekliyorsan anlamayı, sevgi bekliyorsan sevmeyi, saygı bekliyorsan saymayı öğrenmelisin. Vermediğin hiçbir şeyi geri alamıyorsun hayattan. Bunu unutma.

Şimdi seni koruyabilmek adına herşeyi yapabilirim çünkü daha bu yaşta insan annesinin, babasının iyileştirebileceği yaralar alıyor. Tabii büyük acılardan söz etmiyorum, onları hiç yaşamaman için payıma düşeni yapıyor, her gece dua ediyorum Allah’a. Ama biliyorum ki, bu hep böyle devam etmeyecek. Bütün çabam hayattan daha az yara alman, kalbinin daha az kırılması, isyanlarının daha az olması için. İşte sırf bu yüzden sana kızıyorum, düzeltmeye çalışıyorum yanlışlarını. Bu arada ben de bir sürü hata yapıyorum, çünkü ben de hâlâ öğreniyorum. Bir gün tamamen öğreneceğim. O zaman ben de senin çocuklarının anneannesi olup, tıpkı anneannenin yaptığı gibi sessizce izleyeceğim ya da seni kırmaktan korkup eleştirmek yerine dersler çıkarasın diye kendi pişmanlıklarımı anlatacağım. O zaman sen de benim anneannene kızdığım gibi kızacak ve benden daha iyi bildiğini düşüneceksin ama yanılıyor olacaksın. Çünkü hayatta hiçbir ders tecrübe kadar öğretmiyor insana. İlla yaşayarak öğreniyor insanoğlu, öğütlerden nasihatlardan ders almıyor.

Kolay olmadı çocukluğun biliyorum, o güzel kristal kalbin çoktan ince çizikler aldı bile. Senin de hayatında unutamayacağın, her hatırladığında belki isyan edeceğin, belki de gözünden bir iki damla yaş akıtacak kadar canını acıtacak birkaç anın oldu bile. Ama hayat böyle Defnecim. Bir gün belki de, eğer kıymetini bilirsen sahip olduklarının, eğer şükretmeyi bilirsen, “ne yapalım büyümenin acılı taraflarıymış o yaşadıklarım, çok şey öğrendim onlardan” diyebilirsin. Yaşanan her şey, bir şeyler öğretiyor insana .

Defnem biliyorum bir gün bu deli akan sular durulacak, kristal gibi pırıl pırıl şeffaf bir kız olacaksın, yıllar geçtikçe derinleşecek ve durulacaksın, dilerim yolun hep güzel yerlerden geçer, sevgi ve mutlulukla akar upuzun yollar boyunca hayatın ve dilerim başka nehirler, başka ırmaklar katar hayatına. Hiç eksilmeden hep çoğalarak devam eder hayatının akışı.

Dilerim elini hiç bırakmaz Tanrı, upuzun ve sağlıklı bir ömrün olur, sevdiğin ve sevildiğin bir hayatın olur, yaşadığın hayata anlam katacak düşüncelerin eylemlerin olur.

Nice yıllara kızım, nice yıllara!

Elvan

Yorumlar

  1. Sema Çeltik dedi ki:

    Elvancigim yine dokturmussun harika bir yazi biliyormusun Defne annemle ayni gun dogmus lutfen yazma isine daha ciddi bak icimden bir ses gelecegin unlu kadin yazari adim adim geliyor diyor sevgiyle kal

  2. ÇAĞLA BAL TURHAN dedi ki:

    ELVANCIĞIM;BİR ANNENİN KIZINA VEREBİLECEĞİ EN GÜZEL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ.DEFNE ,BUGÜN SENİN OLDUĞUN YAŞA GELENE KADAR HER DOĞUMGÜNÜNDE OKUMALI BU HEDİYENİ.ZAMANLA MODASI GEÇMEYECEK,ESKİMEYECEK BİR HEDİYE ÇÜNKÜ.HER YENİ YAŞINDA DAHA Bİ ANLAYACAKTIR ÇÜNKÜ.BU YAŞINDA DUYGULANMIŞTIR,MUTLU OLMUŞTUR BU SÖZLERE AMA YILLAR GEÇTİKÇE HER KELİMENİN NE KADAR ÇOK ŞEY ANLATTIĞINI,YAŞANMIŞLIKLARLA DOLU OLDUĞUNU ANLAYACAK VE ONU NE KADAR ÇOK SEVDİĞİNİ BİR KEZ DAHA ANLAYACAKTIR…

Yorum Yazin

*

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.